Odpovědi na Vaše nejčastější dotazy

 

aktualizace 11.7.2012

 
V jakém stádiu je budování sítě?
V současné době je pokryto kompletně město Slaný, Velvary a přilehlé obce.
 
V čem je výhoda bezdrátového připojení oproti vytáčenému připojení modemem?
V případě našeho bezdrátového připojení jste připojeni k Internetu trvale, bez omezení množství přenesených dat a platíte jen stále stejný paušální poplatek ať jste na Internetu hodinu denně či 24 hodin. Navíc můžete komunikovat se svými přáteli, kteří jsou takto rovněž připojeni a to rychlostí, která je limitována jen použitou bezdrátovou technologií či omezeními v rámci uzlů (kvůli zabezpečení dostatečně rychlé odezvy pro všechny účastníky).
 
Jakou rychlostí mohu být připojen do Internetu?
Záleží jen na Vás, jakou variantu si zvolíte:
Domácnosti, které připojení používají hlavně na prohlížení stránek, poštu atp. si zpravidla pořizují základní připojení o rychlosti max. 2Mbps. Podrobné ceny naleznete na stránce Ceník služeb. Pokud byste požadovali rychlosti vyšší, než jsou v něm uvedené, kontaktujte nás pro individuální nabídku.
 
Připojujete i komerční subjekty, tedy firmy?
Ano, vzhledem k velkému zájmu jsme se rozhodli poskytovat i připojení firmám, pro které platí stejný ceník jako pro domácnosti a nejsou tedy v ničem znevýhodňovány.
 
Jsem připojen do Vaší bezdrátové sítě. Mohu poskytnout připojení třetí osobě (sousedovi atp.) ?
Své připojení můžete poskytnout komu chcete ovšem pod podmínkou, že jej dále nebudete šířit bezdrátově tak, abyste rušil naši stávající síť. 
 
Nešlo by si koncové zařízení od Vás pronajmout či splácet formou měsíčních splátek?
To je pro nás velmi ošemetná věc. Chceme se vyhnout situacím, kdy si klient pronajme zařízení a přestane ho splácet. Pro nás je pak velmi složité donutit klienta zařízení vrátit či doplatit. V současné době můžete využít různých produktů bank, které nabízí spotřebitelské úvěry.
 
Jsme vlastníci domu s více bytovými jednotkami a máme založené společenství vlastníků.
Lze nás připojit nějakým jednoduchým a nejméně nákladným způsobem?
V tomto případě je pro Vaše společenství výhodné zřízení kabelových rozvodů UTP v domě (čili vytvoření lokální sítě LAN). Síť lze pak připojit jako celek a cena pro připojení takové sítě se tvoří individuelně dohodou popř. pokud byste měli problémy se v rámci domu dohodnout, můžeme zachovat i model, že se bude smlouva uzavírat jen s jednotlivými uživateli této Vaší vnitřní sítě LAN. V tomto případě doporučujeme nás kontaktovat ještě před vytvářením kabelových rozvodů, abychom doporučili nejvhodnější postup.
 
Mám doma dva počítače, mohu mít připojené oba dva a neporušuji tím smlouvu?
Můžete mít připojené všechny počítače, které máte doma, samozřejmě Vaše další počítače musí být umístěny až za tím jedním oficiálně připojeným počítačem či routerem a nesmí být součástí sítě Slánsko.Net.
 
Budu připojen do Vaší sítě, jak zabezpečit svůj počítač?
Ano, tím, že se připojíte do sítě, berete na sebe i velkou odpovědnost. Váš počítač by tedy měl mít odpovídající programové vybavení, jako např.:
  • antivirový program - nastavenou aktualizaci z Internetu nejméně jednou za den. Doporučujeme Norton Antivirus (Symantec) nebo NOD (www.eset.cz), pro majitele operačních systémů Microsoft doporučujeme Microsoft Security Essentials (ke stažení na stránkách www.microsoft.cz).
  • firewall - zabezpečení počítače proti průnikům hackerů, virů, trojských koní či červů do Vašeho počítače. Některé operační systémy jako např. Windows je již obsahují.
  • udržujte si aktualizovaný webový prohlížeč  
  • v případě zjištění nákazy či napadení svého počítače okamžitě učiňte potřebná opatření k nápravě, pokud problém nejste schopni odstranit sami, odpojte se od sítě a kontaktujte firmu z oboru, která Vám s odstraněním problému pomůže.
  • v případě, že bude Váš počítač zdrojem nákazy či útoku na jiné počítače v síti, budete odpojeni od sítě, dokud problém neodstraníte. Pokud budete zdrojem útoků opakovaně či úmyslně, budete ze sítě odpojeni definitivně.
Je Vaše bezdrátové připojení skutečně pro každého?
Nikomu v připojení nebráníme, ale ani nikoho nenutíme. Zastáváme takový názor, že je dost lidí, kteří naši nabídku uvítají a naše služby budou rádi využívat. Pro takové lidi je naše síť k dispozici. Na druhou stranu jsou i lidé, kterým se nezavděčíme nikdy, a těm opravdu pomoci nemůžeme. Každý má právo volby. My se jen snažíme zřídit v bezdrátových sítí ve Slaném systém a zabránit tak vzniku mnoha navzájem se rušících občanských sítí.
 
Je bezdrátové připojení spolehlivé?
Vzhledem k tomu, že se jedná o připojení v nelicencovaném pásmu 2,4 GHz, nelze zaručit jeho 100% funkčnost za všech okolností. Zejména v centru města a místech s větší hustotou vysílačů je velká pravděpodobnost možného zarušení okolními vysílači, které stejné pásmo rovněž využívají, přičemž může dojít ke krátkému odpojení od přístupového bodu (v řádu několika sekund), než se spojení opět obnoví. Rovněž při bouřkách, může dojít ke krátkodobým výpadkům spojení. Ostatní jevy jako mlha, déšť, sníh apod. na spojení vliv zpravidla nemají anebo je nevýrazný.

Lepší vlastnosti má připojení v pásmu 5,5 ~ 5,7 GHz , zde je kvalita přenosu výrazně lepší.

 
Musím si zakoupit klientské zařízení pro připojení do bezdrátové sítě od Vás nebo ne?
Nemusíte, můžete si ho koupit kde chcete, my Vám jen můžeme doporučit. Na těchto webových stránkách jsou doporučené klientské sady, které splňují potřebné podmínky, jsou kompatibilní s námi užívanými zařízeními  a jsou námi cenově zvýhodněny. Pokud si ale zakoupíte zařízení jinde a zjistíte, že jsou vzájemně nekompatibilní, nechtějte po nás nápravu.
 
Mohu na tomto připojení provozovat server (webserver, mailserver, FTP atp.) ?
Ano, samozřejmě, jste limitováni pouze zakoupenou rychlostí a samozřejmě pokud chcete tyto služby nabízet internetové veřejnosti, je vhodné si zakoupit i reálnou IP adresu v Internetu (řádově 100,- Kč měsíčně).
 
Prostřednictvím jakého poskytovatele je síť Slánsko.Net připojena do Internetu?
Síť Slánsko.Net je připojena do Internetu prostřednictvím společnosti RIO Media  a to rychlostí 500 Mbps.
 

Své dotazy zasílejte na adresu: faq@slansko.net

 

(c) 2003 - 2012 GOLEM Slaný s.r.o. - faq@slansko.net  - tel. 312 521 784 (Po - Pá  09:00 - 16:00 hod.)